4 Aralık 2012 Salı

Bu aralar izlediklerim

Kuzuyu uyuttuktan sonra internetten film izlemeye dadandım. Hani benim gibi tv'deki dandik dizilerden sıkılanlar varsa tavsiye edeyim dedim.  Sizinde varsa güzel film tavsiyesi, sizde bana yazın e mi?
İngiliz filmlerine bayılıyorum.
Best Western Marigold Hotel - Hayatımın Tatili
Bizim pek bilmediğimiz bir sistemle telefonla satış konusunda Hindistan'daki bir otelden oda satın alan emekli ingiliz grubun hem kendilerini hem de birbirlerini bulmalarını anlatıyor. Sıcak, gündelik bir film. Sıradan insanlar, yanlızlık, pişmanlık, hayaller, tek başına ayakta kalmayı öğrenmek, uzun süreli evliliklerde yanlızlaşma anlatılıyor. Ben çok sevdim. Tavsiye ederim.


Decoy Bride- Sahte Gelin
İskoç filmi. Aslında çok ahım şahım değil ama benim gibi aksana hayranlara ayıla bayıla izlenebilecek bir film. Küçük bir İskoç adasında paparazzilerden kaçarak evlenmek isteyen bir çiftin damat olanı bu adadaki bir kızla yanlışlıklarla başlayarak aşkla sonuçlanan komik ve keyifli bir film.Angel's Share- Meleklerin Payı
Neylerse güzel eyleyen Ken Loach'dan çok güzel bir film. İşledikleri suçlar sebebiyle kamu hizmetine çarptırılan bir grub İskoç'un viski tadımına merak salmasıyla başlayan olaylar zinciri.Çok komik, çok çılgın.
Comme un Chef - Şef
Fransız filmlerinin illaki sıkıcı olmadığına kanıt. Jean Reno bir restoranda şeftir. Birde şef yardımcısı olma hayalleri kuran bir adam vardır. Tanışırlar, beraber çalışırlar ve restoranı fuzyon mutfağı yapmak isteyen sahibi yenerler. Çok güzel ve komik bir film ama sakın aç karnına izlemeyin.The Damn United- Lanetli Takım
Gerçek bir olaydan yapılan film. Takıma gelen yeni teknik direktörün şımarık oyuncular, eski teknik direktörü destekleyenler ve klup yöneticilerine karşı savaş verip uzun yıllar sürecek şampiyonluğa giden yolu. Benim gibi futbol sevmeyenlerden bile olsanız sizi futbolla sıkmayıp filme kaptırabiliyor.Help- Duyguların Rengi
Amerika'da ırkçılığın son sürat hüküm sürdüğü yıllarda evlerde yardımcılık yapan zenci kadınların hikayelerini yazmaya başlayan bir beyaz kadının hikayesi. Etkileyici, sürükleyici.
Intouchables - Can dostum
Tekerlekli sandalyeye bağlı zengin bir adam ve ona bakıcı olarak gelen zenci arasında gelişen dostluk. Zenci bakıcı diğerleri gibi adama acımaz ve ona normal davranır. Bu da engelli adamın en ihtiyacı olan şeydir. Bu filmde gerçek bir öyküden alınmaymış.Sa Som I Himmelen - Türkçe'ye çevrilmemiş
İsveç filmi. Meşhur bir orkestra şefi kalp krizi geçirince kendini emekli eder ve doğduğu ve 7 yaşına kadar yaşadığı küçük köye döner. Köyün kilise korosunu yönetme işini gönülsüzce de olsa üstlenir ve köydekilerin hayatını derinden etkiler. Biraz ağır tempolu ama izlenir bence.The Iron Lady - Demir Leydi
Yaşı benim gibi yetenlerin hep merak ettiği bir şahsın öyküsü. İngiltere'nin en sevilen ve en nefret edilen Başbakanı Margret Thatcher'in yaşamından kesitler. Merly Streep döktürmüş ve ikizi kadar benzemiş.
To Rome with Love - Roma'dan Sevgilerle
Tipik Woddy Allen filmi. Kargaşa, şamata, bol diyalog. Roma'ya gelen ve bir İtalyan'a aşık olan kızları yüzünden Roma'ya gelen bir çift, küçük kentten iş umuduyla Roma'ya gelen yeni evli çift, eski günleri yad etmek için tatile gelen meşhur mimar ve genç mimarlık öğrencisi ile durduk yerde meşhur olan bir adamın komik hikayeleri.Et Maintenant On Va Ou - Peki Şimdi Nereye
Herhangi bir Ortadoğu ülkesinde olabilecekler. Müslüman ve Hristiyanların beraber yaşadıkları köyde kadınların barışı sağlamak için yaptıkları komik ve şaşırtıcı hareketler. Bizim Şalvar Davası'nın bir başka versiyonu. Filmin başındaki dans ve şarkılara bakıp müzikal zannetmeyin, değil.
Gelelim Amerikan Filmlerine. Pek düşkün olmasamda güzel aksiyonları seviyorum.

The Raven -Kuzgun
Meşhur Amerikan şairi Edgar Allen Poe'nun yazdıklarını taklid ederek seri cinayetler işleyen katil ve polise onu bulması için yardım eden şair. Çook mükemmel değil ama izlenebilir.
What To Expect When You're Expecting - Dikkat Bebek Var
Kadınlar ve erkeklerin hamilelik ve ebeveynlik maceraları. Komik ve bir o kadar da kendinizi bulabileceğiniz bir film.

Total Recall - Gerçeğe Çağrı
Görüntüleriyle Blade Runner'sı andıran futuristik bir film. Hafızası silinen çift taraflı ajanın yaşadıkları. Aksiyon olarak çok güzel ve hep diken üstünde seyrettiriyor. Birde Colin Farrel var.
Invictus - Yenilmez
Yine gerçek olaylardan alınan bir film. Mandela'nın Başkan seçilmesinin hemen ardından ırkçılık sorununa sporla çözüm bulma arayışı. Yine sporun ön planda olmadığı bir spor filmi.
Hadi iyi seyirler....

1 yorum:

G dedi ki...

merak ettiğim çok film var burda. inceliycem bunları ve izliycem en kısa zamanda inşallah. sevgiler..