24 Haziran 2013 Pazartesi

Son okumalar

Başladığım ve sürüm sürüm sürünen
Pascal Mercier - Lizbon'a gece treni
Konu olarak çok şey vaat eden, aslında sıkıcı olmayan ancak ağır ilerleyen ve sonu boş kalan bir kitaptı. Yıllardır hep aynı rutini gerçekleştiren, garantici eski diller öğretmeni köprüde Portekizli bir kadınla çarpışır, sonra gider Portekizce bir kitap alır. Kitap çok ilgisini çeker, tüm hayatını geride bırakıp Portekiz'e, yazarın izini sürmeye gider. Yazar aslında doktordur, Franko diktatörlüğü sırasında meşhur bir işkenceciye tıbbi yardımda bulunduğu için toplumdan izole edilir. Yazarın peşinden ailesi, arkadaşları, sevgilisi, öğretmeni ile tanışan kahramanın hikayesi. Okunabilir ama çok sürükleyici değil bence.
  

 
Benim en favori yazarlarımdan Necip Mahfuz'un Aşk Zamanı-
Yine fonda Kahire ile annesi tüm mahallenin iyilik meleği olan kahramanımız, en iyi arkadaşı ve ikisinin de aşık olduğu kız. Kahramanımız herşeyi annesi sayesinde elde ettiğinden sevgilisinin peşinden koşmaz. Zamanla en iyi arkadaşı ile sevgilisi evlenir, hayallerinin peşinden gidip tiyatro oyuncusu olurlar. Kahramanımız sırf eski sevgilisine yakın olabilmek için tiyatro sahibi olur, arkadaşını rejime ihbar eder fakat sevgilisi ona dönmez. Su gibi akıcı.

Maeve Binchy- Dönüş Yolculuğu
Tipik Maeve Binchy ancak kısa hikayeler. Günlük hayattan kesitlerle yine çok güzel bir kitap yazmış. Ben Debbie Maccomber'den bu tadı alamadım, ben ille de Maeve Binchy'den yanayım.
Bu dünyadan olmayan bir yazar. Gabriel Garcia Marquez ve Aşk ve Öbür Cinler
O kadar güzel bir kitapki bitmesin diye dua ediyorsunuz. Metro muydu hatırlamıyorum bir kazı sırasında 20 küsur metre uzunluğunda kırmızı saçları sağlam duran bir mezar bulunur. Bu mezarın izini süren gazeteci aslında annesi tarafından itildiği için yerlilerin yetiştirdiği Marki'nin kızının yerli geleneklerini benimsediğinden "şeytan çarpmış" olarak rahibelerin yanına yerleştirilmesi ve içindeki şeytanı çıkaraya gelen rahiple arasındaki büyük aşkı anlatan mükemmel bir kitap.

Sarah Jio - Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası
Ebedi bir değeri olmasa da kolay ve akıcı okunması ile tercih edilebilir bence. Ben ikisini de beğendim.
Ve Dan Brown - Cehennem
Kendisi ablamda olduğundan resmi yok. Yine tipik Dan Brown, heyecanlı, elinden bırakamıyorsun, şifreler, tarihi yerler vs vs. Ama haaaala ben Da Vinci'ni Şifresi'ni yakalayamadım. Fakat benim için artısı bulunma talihine eriştiğim
Floransa
Venedik ve
İstanbul'da geçiyor ama İstanbul çok ağırlıkta değil.
İyi okumalar.

2 yorum:

Begonvilli Ev dedi ki...

Yine harika kitaplar..Gabriel Garcia Marquez favorimdir zaten.

İdil'li Hayat dedi ki...

Öğretmenim haklısınız Marquez mükemmel.Bol okumalı günler ve sevgiler.