11 Kasım 2015 Çarşamba

Her işin bir uzmanı var, danışın

Yalan mevzusunda aklıma gelen en iyi şeylerden biri kendisi de bir eğitimci olan yengeme danışmaktı. Evet anacım, her işin bir uzmanı var. Uzmana sorun, danışın. Faydası çok oluyor..
Öncelikle İdil çarpım tablosunu bir türlü ezberlemediğinden matematikten başarı sağlayama işi zorlaşıyordu. Çarpım tablosunu 10 gün verdik, ezberle dedik. Tabii mümkün değil, ezberlemedi.
Yengem bize çok faydalı ipuçları verdi. Önce ritmik sayma ile çalıştırdı. Mesela 8'leri ezberlerken
8'er sekizer saydırarak, "sekizlerin birinci sayması ne- sekiz- demekki sekiz kere bir sekiz" diyerek kısa sürede çarpım tablosunu ezberletti.
Sonra İdil odasındayken yalan mevzusunu anlattım. Yine bana çok faydalı fikirler vererek sorunu çözmemde yardımcı oldu. Öncelikle öğretmeni ile konuşup sınıfta da bu tarz sorunları var mı sormamı, ona göre önlem almam gerektiğini söyledi. Bugün gidip konuştum, bu konuda hiçbir sorunla karşılaşmadığını söyledi ve içim rahatladı. Son 4 gündür de işaret parmaklarımızı birleştirerek doğru söyleme işini yapıyoruz, o da çok işe yaradı. Bana 4 kez doğruları söyledi ve bende ona teşekkür ettim, öpüştük, koklaştık.
Ayrıca İdil'de dikkatini toplama konusunda zorluk yaşıyoruz. Yengem İdil'e 4.sınıfın zor olduğunu,  o yüzden dikkatini dağıtmamak için odasını sadeleştirmesi gerektiğini, sonuçtan kendisinin de çok memnun kalacağını ifade etti. Odayı sadeleştirmek için kendi seçtiği bir kaç oyuncak dışında tüm oyuncaklar kutularıyla bodruma indirildi. İlk başlarda ağladı, oyuncaklarını yazın alacağı için fazla uzatmadan razı oldu. Kendi de durup durup "odam ferahladı" dedi durdu.
Ayrıca çantasını da sadeleştirerek oyuncak götürmesine izin verilmediğini izah ederek, çantayı hergün kontrol ediyoruz. Kalem kutusuna sadece 2 kurşun, 1 kırmızı kalem, 2 silgi ve 2 kalemtraş koymasına izin verdik, kalemlerde sade olanlardan seçildi. Bugün öğretmenine sorduğumda dikkatini toplamada bayağı ilerleme kaydettiğini söyleyince çok sevindim.
Ayrıca yengem dersini yaparken dik oturması, başka konulardan konuşmaması, 20 dk gibi süre vererek kendini sınamasını öğütledi. Biraz mayışsa hemen hizaya getirmek için uyarıyoruz. Biraz daha sıkı çalıştırıyoruz, bakalım artık. Bu arada yengem başka bir öneride daha bulundu. Evin ekmek, gazete gibi belli olan giderleri için gereken parayı ona vermemizi ve parayı onun harcamasını, haftada bir de bize hesap vererek kaç para harcadığını anlatmasını istedi, ancak henüz ona başlamadık.
Sevgili yengeme tekrar teşekkür ediyorum, iyi ki varsın.

2 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Çocukların her yaşta bir dönem sorun olabiliyor, ilk sorunla karşılaştığınızda bunun geçici bir dönem olduğunu hatırlayıp, bir şekilde üstesinden gelebileceğinizi hiç aklınızdan çıkarmayın diye annelere yazmak istedim.Umutsuzluğa kapılmak yerine aynen sizin gibi birileriyle paylaşıp çözüm yolları arayınca mutlaka çaresi bulunuyor.Hepimiz bu yollardan geçtik, mutlaka çocuğu sizin çocuğunuzdan büyük arkadaşlarınız da bulunsun etrafınızda, çok faydası oluyor :)) Bloglarda böyle sorunlarımız da olmuyor, etrafta bir sürü blogger var , blogda paylaşmak yeterli..
Sizden haber almak çok güzel, Fethiye'den sevgiler :))

İdil'li Hayat dedi ki...

Merhaba Asortik, annelikte ya da babalıkta ben oldum diye birşey yok bence. Kesin reçetelerde yok, kesin doğru ya da yanlışta yok. Herşey çocuğa, duruma ve aileye göre değişiyor. Ama ben şu son yılların sanal insanlarını hiç sevmiyorum. Herşey resim için yapılıyor, anın tadını çıkarmak yerine buralara gittim, bunları yedim, bunları giydim demeyi marifet sanıyorlar. Öpüyorum.