5 Nisan 2017 Çarşamba

Sağlık durumu güncelleme

Bildiğiniz gibi Halaven tedavisi gördüm, bu tedavinin çok ağır yan etkilerini gördüm. Eller ve ayaklarda ciddi his kaybı oldu. Bu hissizliği sürekli doktorumla, hemşirelerle konuştum. Hep "ilacın yan etkisi" dendi. 2 kez kendi isteğimle fizik tedaviye başvurdum.  Donuk omuz ve düşük parmak diye teşhis kondu. Düşük parmak ayakta aksaklık ve düşük parmağın yüzünden takılıp ciddi düşmeler yaşadım. Zorla fizik olmak için uğraştım. Doktorum ısı tedavisini yasakladı.20 kez fizyoterapi gördüm. Bu arada halsizlik ve düşme nedeniyle tekerlekli sandalyeye geçtim. Fizyoterapi çok faydalı olmadı. Pet ct'de diğer organlara sıçramanın dışında omuzda da 2 tümor çıktı. Bu yüzden 10 doz radyoterapi tedavisi gördüm. Radyoloji doktoru "kolunu ömrünün sonuna kadar hareket ettirme" dedi ama hareket etmeyince de daha kötü oluyordu, kolum hiç kalkmıyordu, her gün ağrı kesiciler, jeller, kremler vs hiç işe yaramadı. Sürekli ağrım vardı, gece uykudan uyandırıyordu.
Ablamın arkadaşlarından birinin eşi geçen yıllarda trafik kazası geçirdi. Boyundan itibaren felç oldu. Sonra fizik tedavi gördü ve şu anda araba kullanıyor, geziyor. Ablam meleğim bana dedi ki
"yavrum karışmak istemiyorum ama bu kolun ve ayakların için o fizik tedaviye başvuralım mı, bir de onu deneyelim" dedi. Hemen arama yaptık ve felçli hastalara evde fizik tedavi uygulayan bir firma bulduk. Bundan önceki fizyoterapide fizyoterapist bana hareketler yaptırıyordu ve o hareketleri halen yapıyorum. Fakat her hangi bir alet kullanılmadı.Semih 1 ay her gün sabah izin alıp beni fiziğe götürdü, bitene kadar bekleyip bir de geri eve bıraktı. Ona da ciddi yorgunluk oldu.
Evde fizik tedaviye başladık. 2 tür taşınabilir aletle tedavi, masaj ve bandaj uygulaması yapıldı. 15 seans olarak başladık. 5. seansın ardından düşük parmak işi bitti. Ayaklarda elektrik tedavisi 9.seansta bastonu attırdı. 13.seansta ablamla Bostancı-Maltepe gezdik. Merdivenleri tek başıma inip çıkamıyordum 10.seansta baston yardımıyla kendim inip çıkmaya başladım. Kol- donuk omuz ise yarı yarıya açıldı. Artık kendim yıkanabiliyorum, kolumla saçımı yıkayabiliyorum.
Ağrılar için özel bant kinesizyon bantları varmış. Bunların da renklerine göre ayrılıyormuş. Siyah en güçlüymüş- eğer yanlış hatırlamıyorsam-. Ayrıca kola destek veren elastik, kendiliğinden yapışkanlı bantlar var, tüm kola sarıyor ve omuz kuluncuna da ağrı kesici kinesizyon bant yapıştırılıyor. Kolu diğer kolun az bir desteğiyle   yukarıya kadar kaldırıyorum. 3 seans daha devam edeceğiz, ayrıca verdiği hareketleri günde 2 kez-3 kez yapıyorum.
Diyeceğim o ki beni "ilacın etkisi, ilaç bitince 2 ayda geçer "diye tam 1 sene oyaladılar. Tabii tedavi geç başlayınca düzelme kısmı daha zor ve daha geç oluyor. Sizde muhakkak tüm seçenekleri kullanın. Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak, soru sormak isterseniz memnuniyetle yardımcı olurum.
Tüm hastalara Rabbimden şifa , yakınlarına güç kuvvet vermesini diliyorum.

2 yorum:

Aylin Tam dedi ki...

Merhabalar benim annem de göğüs kanseri.Halaven kullanıyor şimdiden başladı düşmeler.Acaba bize daha fazla bilgi vermek için mail adresimi yazsam yardımcı olabilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim.Geçmiş olsun dileklerimi sunar İdil'i gözlerinden öperim. Aylinulubay@gmail.com

İdil'li Hayat dedi ki...

Aylin hn, vermiş olduğunuz adrese mail yolladım. akamisoglu@yahoo.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Annenize de çok geçmiş olsun.